W dzisiejszym świecie niezwykle ważna jest kultura osobista. Szczególnie dzisiaj gdy tak wielu ludzi o nią nie dba. A szkoda, bo kultura ta jest w stanie pomóc nam osiągnąć wiele celów. Kultura pomaga nam na wielu płaszczyznach naszego życia. To zbiór zasad i wartości, którymi kierujemy się w życiu.  To ona sprawia w wielkim stopniu, że jesteśmy wyjątkowi.

Czym dokładnie jest kultura osobista? Jak ją zbudować? Jakie ma znaczenie w dzisiejszym świecie? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest kultura osobista

Na początek warto zaznaczyć, że zasady kultury osobistej funkcjonują w każdej sferze naszego życia. Kultura osobista, najprościej rzecz ujmując, określa normy i zasady postępowania w stosunkach międzyludzkich. W każdym aspekcie życia obowiązują nieco inne zasady. Inna jest kultura osobista w szkole, a inna w pracy.

Kultura osobista dotyczy każdego człowieka w sposób indywidualny. Daje mu możliwość na dobrą komunikację międzyludzką. Tej kultury cały czas się uczymy. Składa się na nią naprawdę wiele elementów. Należą do nich chociażby sposób spożywania posiłków, umiejętność witania się, stosunek do kolegi z pracy czy wygląd zewnętrzny.

Kultura osobista to zespół norm, służących ułatwieniu współżycia i relacji z członkami społeczeństwa. Warto pamiętać, że w żadnym wypadku nie są to sztywne zasady. Nie można się ich nauczyć na pamięć. Kultura ta bowiem to pewne umiejętności, ułatwiające życie w wielu sferach. Znajomość zasad z pewnością też zwiększa pewność siebie. Kulturę osobistą tworzymy i rozwijamy w taki sposób, w jaki żyjemy.

Grupa pracowników przy stole w tym dwie osoby podające sobie dłonie
Źródło: Pixabay

Kultura osobista a savoir vivre

Warto wiedzieć, że ten rodzaj kultury w dużym stopniu powiązany jest z pojęciem savoir vivre. Savoir vivre to, najprościej rzecz ujmując, zasady dobrego wychowania. Te również warto poznać, bo także dotyczą każdego aspektu naszego życia w społeczeństwie.

W odróżnieniu od kultury osobistej zasady savoir vivre są ściśle określone w danej sytuacji i można się ich nauczyć.  W niektórych przypadkach nawet trzeba. Zasady te mówią na przykład o tym, jak się witać, jak zachować się przy stole czy kto powinien przepuścić w drzwiach drugą osobę. Savoir vivre uczy również zasad komunikacji, ubioru, zachowania z sytuacjach szczególnych czy zachowania się przy osobach na wyższych stanowiskach.

Elementy składające się na kulturę osobistą

Na pierwszym miejscu warto wymienić tak zwane walory intelektualne. Najprościej rzecz ujmując jest to sposób myślenia czy rozumienie pojęć. Na walory intelektualne składają się również sprawność procesów myślenia, inteligencja czy umiejętność przystosowania się do ciągle zmieniających się warunków życia.

Człowiek, który charakteryzuje się wysoką kulturą osobistą bazuje swój sposób myślenia na sytuacji, w jakiej aktualnie się znajduje. Ewentualnie na takiej, w jakiej znajdzie się w niedalekiej przyszłości. Człowiek taki skupia swoją uwagę na danym temacie i nic go nie rozprasza. Dzięki temu umożliwia swobodną pracę swoim współpracownikom. Ci bowiem wiedzą, że trzyma się on danej sprawy, nie zapominając o pogawędce czy poczuciu humoru.

Osoby z wysoką kulturą osobistą doskonale radzą sobie z problematycznymi sytuacjami albo takimi, które wymagają myślenia. Dobrze komunikuje się z innymi i potrafi załatwić niemal każdą sprawę.  Człowiek inteligentny zawsze jest autorytetem dla innych.

Kolejnym elementem jest wrażliwość emocjonalna. W jej skład wchodzą empatia, zrozumienie czy tolerancja. Człowiek, który posiada wszystkie te cechy łatwo nawiązuje kontakty, wzbudza sympatię i znajduje prawdziwych przyjaciół. Umie słuchać i pomagać. Zawsze rozumie, albo przynajmniej stara się rozumieć.

Jeszcze innym ważnym składnikiem jest tak zwany kierunkowy rozwój osobowości. Ten z kolei obejmuje poglądy, przekonania, ideały życiowe i przekonania. Kierunkowy rozwój osobowości jest indywidualną cechą każdego człowieka.

Elementem kultury osobistej jest również postępowanie i zachowywanie się w towarzystwie, szacunek dla innych, skuteczność działania i jego wytwory, etyka czy dbałość o wygląd.

Dwie obejmujące się kobiety patrząc na morze
Źródło: Pixabay

Znaczenie kultury osobistej w dzisiejszym świecie

  • Przede wszystkim wysoka kultura osobista bardzo zwiększa poczucie pewności siebie.
  • Kultura osobista zwiększa również swobodę przebywania w towarzystwie.
  • Wysoka kultura osobista zwiększa ogólne szczęście – tak wykazały badania naukowe.
  • Poprzez kulturę osobistą wyrażane są twoje wartości, którymi kierujesz się na co dzień.
  • Kultura osobista znacznie ułatwia relacje międzyludzkie, dzięki niej szybciej zdobywasz przyjaciół i znajomych.
  • Twoja kultura osobista mówi wiele o domu, w którym się wychowałeś  oraz o twoich rodzicach.
  • Wysoka kultura osobista sprawia, że żyje ci się zdecydowanie łatwiej.
  • W dzisiejszym świecie, w niektórych sytuacjach, kultura osobista pomoże ci się pozytywnie wyróżnić. Szczególnie tam, gdzie jej brak.
  • Kultura osobista sprawia, że ogólnie będziesz postrzegany bardzo pozytywnie.

One Reply to “Czym jest kultura osobista i jakie ma znaczenie w dzisiejszym świecie”

  1. Szczególnie dzisiaj, gdy jej tak mało, kultura osobista ma ogromne znaczenie. Aż miło się robi na sercu, gdy ktoś pomoże mi, starszej osobie, przejść na przejściu czy wynieść zakupy na piętro. Dobrego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.