Katharine Hepburn to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych amerykańskich aktorek. O jej wielkości świadczą chociażby aż cztery zdobyte Oscary, 8 innych nagród i dokładnie 25 nominacji. Na jej dorobek artystyczny składa się wiele znanych filmów. Kim dokładnie była Katharine Hepburn? Co wiemy o jej sylwetce, życiu zawodowym i prywatnym? I co jeszcze warto o niej wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Dorastanie w cieniu tragedii

Katharine Hepburn urozila się 12 maja 1907 roku w Hartford. Była córką urologa i sufrażystki. Jej rodzice mieli szóstkę dzieci, sama Katharine miała czwórką młodszego rodzeństwa i starszego brata. Ten jednak, w wieku piętnastu lat powiesił się. Tą tragedię uznaje się jednak za nieszczęśliwy wypadek, a nie planowane samobójstwo. Młodsza siostra niewątpliwie bardzo przeżyła śmierć Toma. Był on zresztą jej najlepszym przyjacielem oraz powiernikiem, podziwiała go. Po jego śmierci przyszła aktorka długo utrzymywała,że urodziła się 8 listopada. Niektórzy przypuszczali, że robiła to po to, by się odmłodzić. Nawet jeśli miałaby to zrobić o kilka miesięcy. Jednak w rzeczywistości Katharine chciała w ten sposób upamiętnić brata, który właśnie 8 listopada w 1905 roku się urodził.

Mała Hepburn już od najmłodszych lat chodziła z ojcem i rodzeństwem do kina. Rodzina robiła to bardzo regularnie. To najprawdopodobniej właśnie te wyjścia sprawiły, że w przyszłej aktorce rozbudziła się ogromna miłość go kinematografii, aktorstwa i kina.

Popcorn w misce na drewnianym stole
Źródło: Pexels

Katharine Hepburn ukończyła studia na żeńskiej uczelni Bryn Mawr College z duplomem z filozofii i historii. Stało się to w roku 1928. Po tym chciała spróbować swoich sił w aktorstwie, i tak też się stało. Swoją pierwszą role zagrała w The Big Pond w teatrze Great Neck na Long Island. Ostatecznie spektakl okazał się klapą, jednak gra aktorka Katharine bardzo przyadła do gustu producentowi i zarazem reżyserowi. Nazywał się on Arthur Hopkins. Ten później zaangażował początkującą aktorkę do swoje sztuki These Days. W kolejnych latach Hepbrn już regularnie grała na deskach teatrów.

W 1929 roku, w grudniu, Katharine Hepubr wyszła za mąż za Ludlowa Ogdena Smitha. Ślubu udzielił im dziadek Katharine, który pełnił funkcję pastora. Ich małżeństwo nie przetrało dłuo. Skończyło się rozwodem pięć lat później.

Małe kobietki oraz Drapieżne maleństwo

Aktorka grała w teatrze od początku lat trzydziestych. W roku 1931 dostała rolę w filmie, który okazał się niewątpliwym sukcesem. Był to A Bill of Divorcement. Hepburn wówczas stała się wielką gwiazdą i zaczęła dostawać jeszcze więcej propozycji ról. Kolejne więc lata byly dla niej naprawdę bardzo pracowite, ale też szczęśliwe. W 1933 roku zagrała w Małych Kobietkach. Scenariusz całej produkcji oparty został na pwoieści Louisy May Alcott o dokładnie takim samym tytlu. Książka zresztą dzisiaj bije rekordy swojej popularności. Produkcja bardzo spodobała się publiczności, a na samych biletach zarobiła ponad 2 miliony. Zebrała tylko dobre recenzje a film nagrodzony został Oscarem w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany. 

W tym samym roku Hepburn wystąpiła również w Porannej chwale. Wcieliła się tam w rolę dziewczyny z prowincji, która przybywa do wielkiego miasta, aby stać się gwiazdą. Za tą rolę Katharine Hepburn dostała swojego pierwszego Oscara. W roku 1928 zagrała w Drapieżnym maleństwie. Warto wiedzieć, że ta akurat produkcja prze widzów została zupełnie zignorowana. Zebrała jednak same dobre recenzje od krytyków.Obok Hepburn w produkcji tej zagrał Cary Grant. Dziś film uznawany jest za kultowy.

Miłość na całe życie

Najbardziej znanym filmem z Katharine Hepbur jest Filadelfijska opowieść z roku 1940. Reżyserem całej produkcji był George Cukor. Film przedstawiał historie zabawnych perypetii uczuciowych Tracy Lord. Kobieta pragnęła poślubić bogatego Lorda Kittredga. Jej plany drastycznie zostały przerwane przez byłego męża dziewczyny. Kolejnym problemem stal się dziennikarz, który szukał sensacji do artykułu na temat rodziny Tracy.

Film odniósł wielki sukces i był chwalony przez krytyków. Produkcja do Oscara była nominowana aż w sześciu kategoriach. Ostatecznie film zdobył dwie statuetki. Jeszcze innym ważnym filmem z udzialem Katharine Hepburn była Kbieta roku. To na planie tej produkcji aktorka poznała Spencera Tracy’ego. Aktorzy związali się ze sobą , ale aktorka doskonale wiedziała, że jej kochany nigdy nie będzie jej mężem, gdyż aktor nie chciał rozwieść się ze swoją żoną. W tym samym czasie oboje romansowali zresztą z innymi gwiazdami kina. Artystów rozdzieliła śmierć Tracy’ego w 1967 roku.

Aktorka w teatrze wyglądająca zza kulis na widownię
Źródło: Pexels

Żyli długo i szczęśliwie?

Aktorka mimo swojego zaawansowane wieku pracowała jeszcze w latach osiemdziesiątych. Pojawiła się wówczas w czterech filmach. W roku 1982 otrzymała nawet Oscara za rolę w Nad złotym stawem. Karierę aktorską zakończyła w 1994 roku. Później zdrowi aktorki bardzo się pogorszyło, cierpiała ona również na demencję. Zmarła 29 czerwca 2033 roku w Old Saybrook.

One Reply to “Katharine Hepburn – wszystko co warto o niej wiedzieć”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.