Rudolf Nuriejew to niewątpliwie jednej z najbardziej słynnych i oklaskiwanychntancerzy baletowych XX wieku. Jego kariera była bardzo dynamiczna i bogata w nagłe zwroty akcji. Miał bardzo silny indywidualizm i niezaprzeczalnie ogromny talent. Lubił grać na nosie dosłownie wszystkim. Opublikował swoje dwie biografie. Kim był Rudolf Nuriejew? Co warto o nim wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Dzieciństwo i młodość

Rudolf Nieriejew urodził się 17 marca 1938 roku w pociągi transsyberyjskim w pobliżu Irkucka. Rodzice przyszłego tancerza byli Tatarami. Początkowo mieszkali w Moskwie, ostatecznie w stolicy Baszkirii – Ufie. Pierwsze lekcje tańca pobierał w tajemnicy przed ojcem, który nie popierał jego zainteresowań. W wielu siedemnastu lat rozpoczął on naukę w Leningradzkiej Szkole Choreograficznej imienia Kirowa. W tym samym czasie występował już w zespołach folklorystycznych i przeniósł się do Moskwy. Dalsze kroki w tańcu, dosłownie i w przenośni, stawiał już w moskiewskiej szkole przy Teatrze Bolszoj. Nie radził sobie jednak zbyt dobrze w stolicy, głownie przez trudną sytuację finansową. Wrócił się więc do poprzedniej szkoły i uczył go tam legendarny Aleksander Puszkin.

Rudolf zachwycał na występach ogólnokrajowych. Zachwycił również w występie dyplomowym. Po ukończeniu szkoły objął stanowisko solisty w Teatrze im. Kirowa. Przejawiał wówczas predyspozycje do tworzenia własnych interpretacji. Jego życie prywatne i kulturowe znalazły się w obszarze działań radzieckich służb bezpieczeństwa KGB. Mimo to mógł wystąpić w Paryżu. Tam jednak agenci postawili mu zarzuty zbyt intensywnych relacji z francuskimi artystami. Nie zezwolono mu więc na wyjazd do Londynu, ale kazano wrócić do ZSRR. Ten przeciwstawił się temu nakazowi i w roku 1961 zwrócił się z prośbą do władz francuskich o azyl polityczny.

Krajobraz z widokiem na Kreml
Źródło: Pexels

Praca tancerza i aktora

Po tym niewątpliwie przełomowym kroku artysta dostał angaż w International Ballet. Rudolf niezapomniane kreacje artystyczne tworzył na przykład z Marcią Haydee, Carlą Fracii czy Margot Fonteyn. Bardzo głośną i oklaskiwaną kreacją był duet męski z Christopherem Gable w roku 1964. To był moment, kiedy jego kariera przybrała zawrotnego tempa. Występował na przykład w Bajerada i Raymonda. W tym samym roku można go było oglądać w Wiedniu. Pracował jednak również dla Baletu Królewskiego w Szwecji.

Warto wiedzieć, że jego praca często obejmowała również swoim zakresem film. W roku 1971 zagrał w filmie Jestem tancerzem i Don Kichot. W tym ostatnim tytule Rudolf był zresztą również producentem. W roku 1976 zagrał główną rolę w filmie Valentino, a kilka lat później w Odsłonie.

Miłość

Warto pamiętać, że Rudolf Nuriejew w roku 1986 pracował również jako kierownik artystyczny Baletu Opery Paryskiej. Doszło jednak wówczas do mocnego konfliktu między Bejartem a tancerzem. Opera Paryska swoje pełne wsparcie zagwarantowała wtedy Rudolfowi. W tym samym czasie tancerz zmierzył si również z bardzo osobistą tragedią. Kilka dni później w szpitalu zmarł Eric Burhn, wielki duński tancerz. Bruhn był też największą miłością Nuriejewa i jego partnerem przez wiele lat. 

Śmierć

W roku 1984 wykryto u Rudolfa Nuriejewa wirusa HIV. W jego wyniku stan zdrowia tancerza znacznie pogorszył się w latach 90. XX wieku. Wówczas tancerz musiał znacznie ograniczyć swoje występy. W roku 1992, zimą, artysta po raz ostatni pokazał się w kreacjach. Była to Królowa śnieżka i taneczne widowisko Christoforo. 6 stycznia 1996 roku Rudolf Nuriejew zmarł w szpitalu w Notre Dam. Pochowany został na największym rosyjskim cmentarzu w Europie.

Współczesny tancerz na scenie w czarnych trampkach
Źródło: Pexels

Jan Stanisław Witkiewicz – Rudolf Nuriejew – tancerz doskonały

„Umierał w potwornych bólach. Każdy skrawek materiału na jego ciele przysparzał mu ogromnych cierpień. Leżał nagi, przykryty jedwabiem lub kaszmirem. Nic nie przynosiło ulgi. Ciało przestało reagować na lekarstwa. Każda zwiększona dawka mogła go zabić. Więc cierpiał niewyobrażalne męki. Ale nie skarżył się. Przez cały czas, aż do śmierci, nie użalał się nad sobą, nie zadawał pytania: dlaczego ja? I cały czas wierzył, że naukowcy znajdą Środek na zwalczenie tej choroby i że go uratują. Cierpliwie czekał, jak cierpliwie znosił wszystkie oznaki szybko postępującej choroby.”

One Reply to “Rudolf Nuriejew – wszystko co warto o nim wiedzieć”

  1. Nie słyszałem o tym tancerzu, ale po Waszym artykule chyba bardziej zapoznam się z jego biografią, bo mnie zaciekawiliście. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.