Podcasty stanowią swoiste nawiązanie do audycji radiowych, których z zaangażowaniem słuchali nasi dziadkowie i rodzice. Ich rosnąca z roku na rok popularność skutecznie udowadnia, że opowiadane historie nigdy nie przestaną cieszyć się zainteresowaniem odbiorców. Współczesne podcasty mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter, który jednak zawsze służy dwóm nadrzędnym celem – podcast ma zapewniać rozrywkę, a przy okazji także wzbogacać wiedzę swojego słuchacza. Dlaczego warto ich słuchać?

Czym właściwie jest podcast? Jakie rodzaje podcastów wyróżniamy?

Dostęp do rozrywki nigdy nie był tak łatwy, jak ma to miejsce w XXI w. Wszystko, czego możemy potrzebować do przyjemnego spędzenia wolnego czasu, mamy obecnie w zasięgu ręki – filmy, muzyka, sztuka, a także podcasty są dostępne w internecie i w większości zupełnie bezpłatne. Wystarczy kilka kliknięć, aby przenieść się do innego świata. Szczególnie popularnym „umilaczem wolnego czasu” są obecnie podcasty. Co kryje się pod tym pojęciem?

Nazwa podcast wzięła się z połączenia słów iPod (urządzenie do słuchania muzyki na słuchawkach) i broadcast (z ang. przekaz, transmisja), co świetnie oddaje ich charakter. Podcasty to bowiem nic innego, jak nagrane przez twórców audycje, przeznaczone do słuchania na słuchawkach. Audycje te mogą mieć różny charakter – wyróżnić możemy m. in. podcast polityczny, historyczny, true crime, naukowy i wiele innych. Podcasty mają cykliczny charakter, co oznacza, że ich autorzy wydają kolejne odcinki w regularnych odstępach. Są one publikowane na platformach streamingowych i można ich słuchać w każdym dogodnym momencie.

Kobieta słucha podcastu

Dlaczego tak chętnie słuchamy podcastów?

Pierwsze podcasty miały amatorski charakter i pewien specyficzny klimat. Z roku na rok ich charakter uległ jednak pewnym zmianom – dziś większość nagrań jest realizowanych w profesjonalnym studio, odpowiednio obrobionych i bardziej przypomina profesjonalne audycje, aniżeli amatorskie dzieła stworzone w domu. Jest to jednak niewątpliwy plus, gdyż tego typu podcastów słucha się znacznie lepiej i przyjemniej.

Współczesne podcasty dotyczą różnych dziedzin, przez co są w stanie zaspokoić potrzeby słuchaczy o różnych pasjach i zainteresowaniach. Miłośnicy historii chętnie wybiorą podcast historyczny, pasjonaci polityki postawią na podcast polityczny, z kolei osoby zainteresowane najnowszymi odkryciami naukowymi, najświeższe informacje o nich znajdą w podcaście naukowym z konkretnej dziedziny. Z czego jednak wynika fenomen podcastów i dlaczego tak chętnie ich słuchamy?

Podcasty, w przeciwieństwie do filmów, nie wymagają wzrokowego skupienia. Dzięki temu możemy jednocześnie ich słuchać i wykonywać inne czynności – np. sprzątać, prowadzić auto, podróżować środkami komunikacji publicznej, a także spacerować i cieszyć się piękną aurą. Poszczególne odcinki są publikowane regularnie, co pozwala stale wracać do ulubionych podcastów i pogłębiać swoją wiedzę z interesujących dziedzin. Podcasty są także dostępne dla każdego – wystarczy telefon, słuchawki i już można „zamienić się w słuch”. Jeśli natomiast nie mamy czasu na dalsze słuchanie, podcast w przeciwieństwie do audycji radiowej lub programu w tv, na nas poczeka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.